Už nevládzete? Možno sa u vás prejavuje vyhorenie z rodičovstva

od lucia
Vyčerpaná matka s dieťaťom

Snaha vyhovieť deťom a dať im všetko po čom túžia, nekonečné hodiny v práci, starostlivosť o domácnosť a povinnosti s ňou spojené, chuť stráviť aspoň chvíľu s priateľmi alebo o samote. Keď pridáme dopad pandémie, vojny a zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu, niet sa čo čudovať, že mnohí z nás jednoducho vyhoreli.

Téma vyhorenia sa popravde skôr spája so zamestnaním a veľkým pracovným nákladom, ktorý dlhodobo nesieme a ktorý si vyžiada svoju daň v podobe fyzických a psychických ochorení. Lenže podobné pocity môžeme prežívať aj doma, vo vlastnej rodine.

Nemáme nekonečnú studňu energie, bez ohľadu na to, ako veľmi by sme si to želali pre svoje deti.

Syndróm vyhorenia je skutočný a vážny stav a môže sa prihodiť hocikomu z nás.
 Prieskum vo Veľkej Británii odhalil, že až 45 % rodičov sa cíti vyhorených a štúdia Oxfordskej univerzity zistila, že úroveň stresu, úzkosti a depresie sa u rodičov počas pandémie zvýšila. Mnohí prišli o zamestnanie a strata príjmu stres len zvýšila. Výskum v USA tieto čísla prekročil a prináša šokujúce zistenie. Vyhorení sa cítia dvaja z troch rodičov.

Čo znamená vyhorenie z rodičovstva

Vyhorenie z rodičovstva zatiaľ nie je klinickou diagnózou, no neurológovia ho charakterizujú ako fyzické, duševné a emocionálne vyčerpanie, ktoré človek pociťuje z chronického stresu rodičovstva.

Je výsledkom dlhodobého stresu, pri ktorom požiadavky kladené na jednotlivca prevažujú nad jeho schopnosťou splniť očakávania.

Prejavuje sa najmä emocionálnym odstupom od dieťaťa, podráždenosťou, zábudlivosťou, zvýšenými pocitmi úzkosti či depresie, nedostatočnosti, zmätku a izolácie.
 Môžete sa cítiť letargickí, nebavia vás činnosti, ktoré ste predtým mali radi.

Zrejme sa cítite previnilo, pretože ste si to celé predstavovali inak a porovnávate vaše súčasné rodičovské zručnosti s tým, akým rodičom ste boli v minulosti.

Rodičovské vyhorenie ovplyvňuje aj partnerské/manželské vzťahy. Zrejme sa u vás zvyšuje napätie, konflikty a nedorozumenia. Vzťah nie je prioritou a často sa rozpadá. Ak sa rodičia rozídu, situácia je ešte dramatickejšia, pretože byť bez partnera, podpory a opory znamená, že si rodič nemôže nájsť čas na pauzu a starostlivosť o seba, čo vyhorenie ešte zintenzívňuje.

Vyhorenie nevieme dobre odlíšiť od bežného stresu, no mali by sme zbystriť pozornosť, ak príliš často a intenzívne pociťujeme únavu, podráždenosť, nedokážeme zaspať alebo sa príliš často v noci budíme, máme bolesti.

Ako vyhorenie ovplyvňuje deti

Rodičovské vyhorenie postihuje nielen rodičov, následky pociťujú aj deti. Veľmi intenzívne vnímajú emocionálne rozpoloženie svojich rodičov a môžu sa cítiť vylúčené, zanedbávané alebo prehliadané. Často sa potom snažia upútať vašu pozornosť, možno niekedy aj negatívnym spôsobom.

Deti nedokážu pokojne sedieť, bývajú nadmieru smutné, nepočúvajú, robia opak toho, čo od nich žiadame, ale môžu skĺzať aj k agresii, bitke a výsmechu.
 Syndróm vyhorenia nám neumožní byť takým rodičom, ako by sme si priali, tým najlepším pre svoje deti. To môže následne viesť k zanedbávaniu dieťaťa a u neho k zhoršenému správaniu.

Ako si pomôcť

Najdôležitejšie je uznať, že mnohé z problémov, ktorým čelíme nemôžeme nijako ovplyvniť, ani vyriešiť.

Ak nemáme podporu a oporu, nemôžeme byť vynikajúcim pracovníkom, ani rodičom.
 Hovorí sa, že dieťa potrebuje na výchovu celú dedinu, nie iba jednu malú nukleárnu rodinu, o single rodičoch ani nehovoriac.

Preto je tou najrýchlejšou a najefektívnejšou cestou požiadať o pomoc. Obráťme sa na rodinu, susedov, priateľov a povedzme im, aby nám postrážili deti, zobrali ich von, dali na ne pozor. Musíte mať aspoň krátku prestávku, musíte si vydýchnuť. Spojte sa s inými rodičmi, ktorých deti majú rovnaké záujmy a možno vám pomôžu odviezť alebo vyzdvihnúť aj vaše deti na krúžok či denného tábora.

Zamerajte sa na seba a tak, ako sa chcete postarať o deti, postarajte sa aj o seba. Dovoľte si prežívať pocity, ktoré máte, prijmite ich a nesnažte sa o dokonalosť. Ste len človek, zraniteľný a omylný. Majte trpezlivosť so sebou a buďte k sebe dobrí.

Vyskúšajte metódu mindfulness a cielene sa počas dňa zameriavajte na špecifické veci. Využite akýkoľvek okamih ticha a pokoja, aby ste znížili svoj stres. Pomôžete tak aj emocionálnemu a mentálnemu prežívaniu detí. Nemusíte si vyhradzovať čas na dlhé meditácie, môže to byť aj krátka chvíľka pokoja, kedy precítite vánok z otvoreného okna, bosé chodidlo na mäkkom koberci, či spev vtákov vonku.

Niekedy však oddych a mentálna relaxácia nepomôžu. Rodičia, ktorí trpia vážnym vyhorením, by mali požiadať o odbornú pomoc. Ak si chcete urobiť test (v angličtine) a zistiť, ako na tom ste, vyskúšajte napríklad tento.

Čo si myslíte

* Použitím tohto formulára súhlasíte s uložením a spracovaním vašich údajov na tejto webovej stránke.

Mohlo by sa vám páčiť