Nezhody medzi generáciami môžu vyústiť v úplné rozvrátenie rodiny, čo ublíži všetkým členom. Predísť tomu pomôže rešpekt a komunikácia.
Babka vzala našu dcéru za ruku a lákajúc ju na zmrzlinu, zatvorila za sebou vonkajšie dvere. Nebola som nadšená, ale chápala som, že chce s vnučkou stráviť nejaký čas osamote. Iste, predchádzala tomu dlhá séria rozhovorov medzi mnou a mužom, pretože babkine/svokrine názory na výchovu sa ani zďaleka nepribližovali k mojim. Ale vychovala muža a aha ako úžasne (irónia). Navyše, vraj v mojej prítomnosti sa babka cíti ako pod dohľadom policajta, lebo podľa nej sledujem každý jej pohyb.
Ok, dieťa odišlo, ja som si predsavzala, že sa nebudem zaoberať tým, že babka nedokáže veľa situácií predvídať, ani tým, že naozaj viacero zážitkov vypálilo v jej neprospech. Napríklad keď nechala psa bez košíka a s neznášanlivosťou voči deťom nakuknúť do kočíka a ešte ho aj pridŕžala a ten s rozďaveným pyskom cvakol zubami dva centimetre od dcérinej tváre alebo keď nechala kočík pred obchodom, lebo si potrebovala ísť kúpiť cigarety. Alebo keď mi tvrdila, že dieťa má spať od narodenia vo svojej izbe, lebo nás len manipuluje. Po troch hodinách vonku som zatlačila na muža, aby mame zavolal, kde sú. Babka sa zasmiala a povedala, že na ceste. Po ďalšej hodine dorazili.
Skoro som z nôh spadla, keď som zbadala uplakanú dcéru, ktorá mala na hlave namiesto medových lokničiek vrabčie hniezdo! Babka sa rozhodla dať ju ostrihať. Vraj: „Stále jej to liezlo do očí. Ona musí byť peknučká.“ Každé slovo, ktoré mi slina na jazyk priniesla som radšej hneď prehltla. Toto bol ďalší a nateraz posledný zážitok, kedy babka nie len že neurobila to, o čo som ju poprosila, ale buď úplný opak alebo niečo absolútne uletené. Už nešlo o presadzovanie jej vôle, ale o totálnu neúctu a nulový rešpekt k dieťaťu a jeho rodičom.
Naučte sa spoločne fungovať
Medzigeneračné problémy sú bežné. Odborníci hovoria, že najčastejšou príčinou konfliktov býva spôsob výchovy, technológie, stravovanie a náboženstvo. S novou generáciou sa často menia aj odporúčania ohľadne výchovy. Preto výchova našich vlastných rodičov sa tiež považuje za dnes už prekonanú.
Byť starým rodičom je špeciálna nádherná rola v rodine.
Typickí starí rodičia zvyčajne uvoľňujú pravidlá, ktoré stanovili rodičia.
Dávajú deťom sladkosti, posúvajú večierku alebo im dovolia pozerať rozprávky, ktoré doma nemôžu. V ideálnom prípade starí rodičia uľahčujú život rodičom. Rodičia si to cenia a dávajú staršej generácii pocit, že ju stále potrebujú.
Lenže nie vždy je situácia takto dokonalá. Preto je dôležité udržiavať atmosféru pochopenia a snažiť sa o vyjasnenie nedorozumení. Pomôže rozhovor so starými rodičmi o našich predstavách, prijatie a vypočutie staršej generácie a vzájomný rešpekt. Neznamená to však okamžité vyriešenie nedorozumení.
Základom je komunikácia
Problémy zvyčajne nastanú, keď sa babka alebo dedko miešajú do výchovy dieťaťa, zasahujú vo výchovných momentoch alebo podceňujú či znevažujú to, čo rodičia hovoria alebo robia. Nevyžiadané rady od vlastných rodičov alebo u svokrovcov rodičia zvyčajne vnímajú ako kritiku. Podobné trecie plochy medzi dvoma generáciami vznikajú, keď rodičia neberú do úvahy pocity starých rodičov.
Starí rodičia cítia, že chcú prispieť svojimi skúsenosťami. Otvorte s nimi dialóg tak, aby vedeli, že sa môžu pýtať a že im jasne poviete, ako vám môžu pomôcť. Ide vám o riešenie problémov, nie o rozdúchavanie medzigeneračných konfliktov.
Čo by mali urobiť rodičia
Vždy vychádzajme z toho, že starí rodičia majú dobré úmysly. Možno niekedy nevedia, že už prekročili hranicu alebo si neuvedomujú, že spravili chybu. Preto by sme mali jasne stanoviť, čo od babky a dedka chceme a čo nie. Vyjasnime si, ako konkrétne nám môžu starí rodičia pomôcť, pretože chcú a potrebujú cítiť, že sú stále súčasťou rodiny, záleží na nich a založením vlastnej rodiny ich nikto neodsunul na vedľajšiu koľaj.
Keď vaši rodičia prekročia hranice, povedzte im, že vám to nie je príjemné a ich nevyžiadané rady situáciu neuľahčujú. Môžete povedať, že si ceníte ich názor a keď budete potrebovať pomoc, určite im dáte vedieť. Prípadne im oznámte, že na danú vec máte iný názor a boli by ste radi, keby sa zariadili podľa vás.
Podporujte sa navzájom. Možno bude musieť jeden z rodičov povedať vlastným rodičom, že ich rodina má iné pravidlá a nechcú, aby im babka alebo dedko do fungovanie rodiny zasahovali. Je dôležité, aby starí rodičia pochopili, že hranice si každá rodina stanovuje po svojom.
Buďte jednotní a pred starými rodičmi vystupujte spoločne, so vzájomnou podporou.
Akékoľvek nedorozumenia si preto radšej vyjasnite vopred.
Čo by mali urobiť starí rodičia
Starí rodičia majú zrazu úplne novú rolu. Niektorým stačilo vychovať svoje deti a pri ďalšej generácii už nechcú byť natoľko aktívni. Netúžia strážiť malé deti, vypĺňať im čas alebo sa im venovať. Iní zase čakajú na pozvanie a túžia byť pri veľkých i malých životných okamihoch. Najdôležitejšie je rozhodnúť sa, čo chcú a čo nie a jasne to mladým rodičom komunikovať.
Byť starým rodičom je radosť, je to šanca bezpodmienečne ľúbiť svoje vnúčatá, byť múdrym radcom a učiteľom. Babka a dedko by sa mali snažiť najmä o to, aby mali vždy dostatok lásky a porozumenia.
V ich živote by však nemalo byť miesto len pre rolu starých rodičov. Ak dokážu prevziať zodpovednosť za vlastný život a užívať si ho aj mimo úlohy starého rodiča, nebudú prenášať potrebu žiť naplnený a spokojný život na svoje deti alebo vnúčatá.
Starí rodičia by mali upustiť od očakávaní a tlaku na rodičov, aby veci boli tak ako si predstavujú. Skôr by si mali užívať to, že sú aké sú. Neohovárať nevestu, že ich nezavolala na vianočnú besiedku do škôlky, ale tešiť sa z toho, že spoločne sedia pri štedrovečernom stole.
To najdôležitejšie pravidlo pre starých rodičov je, aby nekritizovali a nesúdili. Namiesto kritiky by sa starí rodičia mali spýtať, ako môžu pomôcť. Ak napríklad hovoria deťom, že sú vo výchove príliš prísne alebo benevolentné, radia im ako by to robili oni a hodnotia, čo sa im páči a čo nie, je to prejav neúcty. Takýmto prístupom nerešpektujú pravidlá a hodnoty, ktoré si nová rodina stanovila. Skúste im preto povedať, že si ceníte ich názor, ale urobíte si po svojom. Sebe naopak povedzte, že to svedčí o nich a nie o vás.
Ak starí rodičia dokážu rešpektovať hranice rodičov, tí nebudú mať problém obrátiť sa na nich v prípade, že budú chcieť počuť názor druhého. Starí rodičia by preto nemali rozdávať výchovné rady, hodnotiť správanie rodičov alebo sa na ich správanie sťažovať. Podobne, ak sa babke a dedkovi ponosuje vnúča, mali by zareagovať empaticky, neznevážiť rodiča, ani sa ho nezastať.
Babka, dedko, na slovíčko
Dôverujte svojim deťom, že dokážu vychovať vlastné deti. Aj keď nesúhlasíte s tým čo robia, dajte im pocítiť, že im veríte. Nikdy nezabudnite, že teraz už nie ste rodič, ale starý rodič. Ak sa budete miešať do výchovy detí, nerobíte si zbytočné problémy.
Svet sa zmenil. To, čo fungovalo pred mnohými rokmi, dnes už nemusí. Pamätajte, že aj keď nesúhlasíte, musíte rešpektovať pravidlá rodičov. Môžete byť zvedaví a pýtať sa, ale s rešpektom. Uvedomte si, kde začínajú a končia vaše roly starých rodičov. Bezpodmienečne milujte svoje vnúčatá a pomáhajte rodičom, pokiaľ o to stoja, ale nerobte im to ťažšie. A už vôbec sa nestavajte medzi nich, aby sa váš syn či dcéra musel/a vybrať stranu, na ktorú sa prikloní.
Pre dieťa je láska, múdrosť a skúsenosti starých rodičov dôležitou súčasťou budovania vlastnej identity a sebavedomia. Musí cítiť, že je súčasťou niečoho väčšieho ako sú jeho rodičia. Potrebuje poznať svoje miesto a cítiť, že patrí do rodiny s minulosťou.
Rodičia potrebujú svojich rodičov, starí rodičia potrebujú svoje deti a vnúčatá. Tento vzťah všetkých obohacuje a nebude trvať naveky.