Nechajme deti nudiť sa, vyrastú z nich úspešní dospelí

od martina
Deti by sa mali často a výdatne nudiť

Vedci prinášajú dôkazy o tom, že keď necháme deti bez zábavy s mobilmi a počítačmi, začnú sa nudiť a rozvíjať tak zásadné schopnosti, ktoré ich môžu priviesť k úspešnému životu.

Študovala som podklady pre článok, muž odišiel na pracovné stretnutie a naša malá dcéra sa ocitla uprostred nič nerobenia. „Nudím sa,“ prišla za mnou v rozladenej nálade a vyžadovala pozornosť. Keď videla, že sa neponáhľam s návrhom zábavných alternatív, sadla si k telke. Našťastie máme len pár základných televíznych kanálov, na ktorých bolo tiež všetko nudné, ohrnula spodnú peru a so znechutením televízor vypla.

„Mami, nudím sa,“ zopakovala. V myšlienkach som sa presunula o niekoľko desiatok rokov späť a videla som seba. Stojím pred svojou mamou a hovorím to isté. Mama s tatom v kuchyni pripravujú nedeľný obed a mama sa na mňa otočí so spýtavým pohľadom a zdvihnutým obočím: „Nemáš čo robiť? Choď si upratať izbu!“ V tej chvíli som sa radšej hneď nudiť prestala.

Na nič nerobenie nemáme čas

Rýchlo som si prehrala v mysli dopoludnie. Dcéra vstala o pol ôsmej a rannú hygienu spolu s raňajkami mala do pol hodiny za sebou. Hodinu a pol sa jej venoval muž, rovnaký čas ja. Potom telefonovala s babkou, obedovala a pozrela si rozprávku. Teraz tu stojí a nudí sa.

Dnešná generácia malých ľudí ani nemá čas poriadne sa nudiť. Všade okolo nich sú lákavé obrazovky mobilov, tabletov, počítačov, u tých mnohých funguje vo veľkom stále aj televízia. Deti doslovne vyrastajú v obklopení modernej zábavnej technológie. Ak nesedia doma, naplníme im program mimoškolskými aktivitami. Cítime, že keď spolužiaci chodia na angličtinu, hudobnú a nejaký šport, ak to naše dieťa nechodí, bude za nimi zaostávať. Navyše všetci toho máme strašne veľa a nemáme čas sa zastaviť. Ak by to tak nebolo, neboli by sme „in“ a „cool“. Nemať čas predsa znamená byť dôležitý.

Deti by sa mali často a výdatne nudiť

Lenže deti (a aj my dospelí) potrebujú byť len tak, samy so sebou, v nude, uprostred žiadneho diania, v ničote. Len tak dokážu vnímať svoj vnútorný hlas, pochopiť kým vlastne sú. A potom naštartovať a spustiť všetko dianie vychádzajúc zo svojho vnútra. 

Počas nudy sa obraciame do vnútra, počúvame seba samých, dokážeme vnímať dýchanie, sledovať myšlienky. A toto sme deťom vzali. Naháňame sa za zábavnými hračkami a vymýšľame kreatívne spôsoby, ako ich zaujať a popri tom možno niečo naučiť. Podobne fungujú aj školy, ktoré stále hľadajú nové možnosti prispôsobeniu sa prchavej pozornosti žiakov. Lenže, ak budeme k sebe úprimní, svet nie je vzrušujúca každodenná jazda. Svet je plný nudných úloh a povinností, ktoré sa musia spraviť. Nemá význam ukazovať deťom, že všetko je zábava a potom v nich vyvolať sklamanie a možno zdesenie, keď budú čeliť realite.

Nie je to o nude ako takej, je to o tom, ako s ňou naložíme. A práve táto príležitosť nás naučí hľadať konštruktívne riešenia, aby sa niečo dialo. Lenže pokiaľ nebudeme mať dostatok voľného času na nudu a jej riešenie, nikdy sa to nenaučíme.

Nuda deťom prospieva

Nuda pomáha u detí rozvíjať zvedavosť, vytrvalosť, hravosť, záujem a sebavedomie. Práve vďaka týmto vlastnostiam vyrastú z detí šikovní, inovatívni a neunudení dospelí.

Sandi Mann, univerzitná profesorka a psychologička o nude napísala zaujímavú knihu. Podľa nej za tým, že nedokážeme využiť nudu vo svoj prospech stoja dnešné moderné technológie. Zakaždým, keď vytiahneme telefón, neumožňujeme svojej mysli túlať sa a nudiť sa. Pretože aj keď si myslíme, že sa nudíme, opak je pravdou. Stále sme pripojení na internet, máme telefón pri sebe, sme v spojení s inými ľuďmi a riziko nudy sme jednoducho zo svojich životov vytesnili. Skutočná nuda, keď nemáme žiadne stimuly sa nám zdá tak hrozivá, že sa jej bojíme a bránime sa. A pretože to takto máme my, myslíme si, že je to rovnaké aj u detí.  

Vedci však majú na nudu a jej vplyv na nás opačný názor.

Práve nuda nás inšpiruje ku kreatívnemu mysleniu a podporuje produktivitu v nás.

Nuda umožňuje deťom načúvať svojmu vnútornému hlasu a prichádzať s vlastnými nápadmi. Neštruktúrovaný čas podporuje detskú predstavivosť a schopnosť riešiť problémy.  

V jednej štúdii sa zamerali na to, aby zistili ako nuda, konkrétne snívanie s otvorenými očami ovplyvňuje našu výkonnosť pri plnení pracovných úloh. Či dokážeme vďaka nič nerobeniu prísť k správnej odpovedi. Výsledok neprekvapil, potvrdil hypotézu, že nuda vedie k úspešnejšiemu riešeniu problému.

Doprajme deťom nudu, pretože tým im ponúkame príležitosť vyriešiť niečo po svojom, bez dohľadu autority. Keď sú deti nútené nájsť si zábavu samy, možno sa zasnívajú, čo v konečnom dôsledku povedie k zlepšeniu schopnosti riešiť problémy. Môžu prísť napríklad na to, ako postaviť dvere tak, aby sa otvárali alebo ktorá hračka dokáže hrať na hudobnom nástroji.

Z unudených detí vyrastú kreatívni dospelí

Teóriu, že deťom nuda prospieva, potvrdzuje aj Ellen Blakely, mama dvoch úspešných detí, zakladateľky miliardového obchodu so sťahujúcim oblečením a šéfa úspešnej komunikačnej platformy Zingle. Pre portál cnbc.com uviedla: „Pre mňa bolo dôležité poskytnúť im priestor, aby zistili, čo chcú robiť. Mali veľa voľného času, čo dnešné deti zrejme nemajú. Myslím, že práve toto je dôležité.“

Ellen hovorí, že keď boli jej deti malé, rodičia ich nerozvážali po rôznych krúžkoch, nechali ich, nech si sami nájdu zábavu. Keď prišla dcéra za ňou s tým, že sa nudí, jednoducho jej poradila, že má dosť hračiek, tak nech si niečo vymyslí. Nesnažila sa ju rozptýliť, pretože deti by sa podľa nej mali naučiť zabaviť sa samy. Práve vďaka uvoľnenej výchove mohli obe deti všeličo objavovať a skúšať. V konečnom dôsledku to v nich podporilo chuť podnikať. 

Aby sme boli schopní nechať svoje deti nudiť sa, mali by sme sa naučiť odstúpiť od celkovej situácie. Nechať deti, nech si poradia, nech si nájdu zábavu, ktorá im vyhovuje (pokiaľ sa pri tom nechcú pozabíjať). Keď nebudeme nad nimi stáť, dokážu si nájsť rozptýlenie veľmi rýchlo. Mali by sme si pamätať, že sme rodičia, nie animátori.

Majme na mysli vyšší princíp, príležitosť nudiť sa im umožní vyrásť v odolných, kreatívnych, sebestačných ľudí, ktorí budú pripravení čeliť veľkému svetu, keď príde ich čas opustiť rodičovské hniezdo. Nechajme ich nudiť sa a budeme prekvapení, s čím dokážu prísť. Navyše, ten voľný čas môžeme aj my využiť po svojom.  

Ak necháte deti nudiť sa, stane sa toto:

Narastie ich sebavedomie, ktoré sa najviac rozvíja práve v čase nič nerobenia a nudy. Keď dieťa nič nerobí, môže si jeho myseľ oddýchnuť a reagovať na vnútorné myšlienkové pochody. Tie mu zároveň pomôžu prekonať nudu.

Naučia sa rozhodovať a organizovať svoj čas práve preto, že na to majú na to čas. Môžu sa zamyslieť nad tým, čo by mohli robiť a podľa toho si čas rozvrhnú.

Rozvíja sa ich kreativita, pretože ich myšlienky sa túlajú a nechávajú priestor pre fantáziu. Povedie to k vyššej kreativite, pretože budú hľadať spôsob, ako nudu zabiť. Tým, že sa ich mozog nebude stále zabávať, dokáže odpočívať.  

Stávajú sa nezávislými, pretože keď rozmýšľajú nad tým, čo by mohli robiť, niečo ich napokon zaujme a zabudnú, že sú samy. Môžu si čas zorganizovať podľa seba a nespoliehať sa na druhých. Nájdu tiež spôsob ako vyriešiť problém bez toho, aby od niekoho očakávali pomoc.

Zlepšia si pozorovacie schopnosti, pretože z nudy sledujú svoje okolie a dianie v ňom. Pozorovaním objavia veci, o ktorých ani netušili.

Čo si myslíte

* Použitím tohto formulára súhlasíte s uložením a spracovaním vašich údajov na tejto webovej stránke.

Mohlo by sa vám páčiť