Hra detí nielen medzi sebou, ale s dospelými, je kľúčom k rozvoju mozgu, tela a vytvárania sociálnych vzťahov. Preto využite možnosť hrať sa s deťmi a užite si na chvíľu ich svet.
Hra dokáže podporovať rozvoj rôznych schopností dieťaťa, od plánovania, vychádzania s inými ľuďmi až po ovládanie prejavov emócií. Pomáha s matematikou, rečou, aj so zvládaním stresu.
Hra je deťom prirodzená a potrebná pre ich vývoj. Bábätko sa rýchlo naučí napodobňovať zvuky rodičov, začína bľabotať a sleduje, čo to robí s okolím. Keď dospelý využije ich prirodzenú zvedavosť, vznikajú rôzne hry.
Stačí 15 minút
Robert Myers, detský psychológ tvrdí, že mnoho problémov, ktoré počas svojej praxe riešil s deťmi, mali jedno riešenie, ktoré rodinám veľmi pomáhalo. Znelo síce jednoducho, ale o to ťažšie sa realizovalo. „Urobím čokoľvek, čo mi poviete,“ odpovedali často rodičia. Keď im však povedal, že potrebuje, aby so svojim dieťaťom strávili denne aspoň 15 minút zábavou, zrazu počul, že je náročné venovať sa dieťaťu po návrate domov z práce, kde je toľko vecí, ktoré treba vybaviť. „Lenže ak to skúsite, uvidíte ten obrovský rozdiel vo vašom vzťahu s dieťaťom.“
Neexistuje lepší spôsob ako sa uvoľniť po stresujúcom dni ako spojiť sa s dieťaťom vo vašom vnútri a užiť si zábavu.
Hrať sa s deťmi je iné ako nechať ich hrať sa samé
Hrou s deťmi im pomáhate rozvíjať mnohé zručnosti, ktoré budú využívať po celý život. Ide najmä o ich schopnosti, hrubú motoriku, prevzatie kontroly, kognitívne zručnosti, ovládanie emocionálnych prejavov. Hra tiež pomáha znižovať množstvo ich stresových hormónov. Hra rodiča s dieťaťom je, na rozdiel od hry s rovesníkom, špecifická v tom, že dáva štruktúru skorej sociálnej interakcii.
Navyše, dospelý ponúka dieťaťu širšie možnosti rôznorodejšej hry, než súrodenec alebo kamarát. Rodič vie o svete viac než deti, preto jeho zapojenie do hry rozširuje detskú fantáziu tak, ako to iné dieťa nedokáže. Zaujímavé je, že keď sa napríklad predškoláci hrajú s dospelým, ich spôsob hry vyžaduje partnera, kým pri hre so súrodencom je to naopak. Dieťa sa jednoducho chce hrať s rodičom čo najviac. Podľa niektorých hypotéz hra rodiča s dieťaťom urýchľuje vývoj nových zručností dieťaťa, hra so súrodencom tieto zručnosti upevňuje.
Vedci tiež popísali najzásadnejšie rozdiely v hre dieťaťa s otcom a s matkou. Otcovia sa skôr angažujú vo fyzických hrách, s väčšou pravdepodobnosťou sú tieto hry drsnejšie, pomáhajú svojim deťom objavovať svoju vlastnú silu a riskovať v bezpečných medziach – to všetko vytvára dôveru dieťaťa a schopnosti riešiť problémy. Mamy sa venujú slovným a náučným hrám. Pre dieťa sú obe dôležité. Deti by mali vedieť dobre behať, aj vyjadriť svoje pocity a pochopiť druhých ľudí.
Hrať sa deťmi pomáha aj rodičom
Tak ako je dôležité, aby sa s deťmi hrala mama i otec, benefity zo spoločnej hry získavajú nielen deti, ale i dospelí. Pri nadväzovaní vzťahov, sociálnom a emocionálnom správaní zohráva dôležitú úlohu hormón oxytocín. Práve hra spúšťa jeho tvorbu. Počas spoločne strávených chvíľ rodiča a dieťaťa sa zvyšuje jeho objem, najmä s pribúdajúcim vekom dieťaťa. Tento hormón navyše podporuje aj vytváranie kvalitných vzťahov dieťaťa v jeho budúcnosti.
Tiež sa hovorí, že smiech je najlepším liekom. Vedci zistili, že smiech zároveň stimuluje tvorbu chemikálií v mozgu (napr. dopamín), vďaka ktorým sa cítime dobre. Smiech uvoľňuje telo, znižuje bolesť, zvyšuje pozitívne pocity a zlepšuje vzťahy. Znižuje stres a odstraňuje hnev. Hra pomáha rozvoju kognitívnych funkcií nielen u detí, ale aj u dospelých. Takže ak sa budete hrať so svojimi deťmi, podporujete rozvoj mozgu u nich, aj u seba.
Rôzne typy hier prinášajú odlišné benefity
Hra s predmetmi, napríklad s hračkami pomáha rozvíjať senzorické schopnosti a motoriku, pretože dieťa potrebuje preskúmať časti hračky, zistiť z čoho je zložená a ako funguje. Deti sú ako malí vedci, ak napríklad chcú zistiť, či je hračka pevná, budú ňou búchať o zem. Predškolákom hračky pomáhajú rozvíjať abstraktné myslenie a koncepty, ako je symbolika, napríklad môžu použiť banán ako telefón a druhý vám podať, aby ste im zavolali.
Fyzická hra prispieva k rozvoju hrubej motoriky, chráni pred detskou obezitou a buduje emocionálnu inteligenciu. Pomáha tiež rozvoju sebavedomia, napríklad keď dieťa pociťuje vzrušenie z prvého spustenia sa po šmykľavke, pretože sa odváži k prvému riskovaniu, v relatívne bezpečnom prostredí.
Hra vonku je mimoriadne dôležitá, pretože umožňuje deťom využívať všetky svoje zmysly na posilňovanie zručností, ako je napríklad priestorové vnímanie a rovnováha. Môže tiež zlepšiť schopnosť udržať pozornosť. Štúdie naznačujú, že deti v krajinách, kde školy poskytujú veľa času na prestávku a možnosti fyzických hier vonku, dosahujú deti s pribúdajúcim vekom lepšie výsledky v škole.
Hra, v ktorej niečo predstierate alebo hráte niekoho rolu, umožňuje malým deťom experimentovať s rôznymi sociálnymi úlohami a učiť sa spolupracovať. Obliekanie do rôznych odevov či imaginárna hra tiež podporujú kreativitu a posilňujú vyjednávacie, komunikačné a jazykové schopnosti.
Tipy ako sa hrať s deťmi:
- Ak prirodzene necítite, že sa viete hrať, vyhraďte si na hru čas. Sledujte chvíľu dieťa a potom sa pokúste nenásilne zapojiť. Keď sú už deti väčšie, mohli by vám pomôcť s návrhom hry, ktorá vás bude všetkých baviť. Onedlho sa na vás prenesie nadšenie detí z toho, že sa s nimi hráte a vy sa im budete radi venovať.
- Začnite svoj deň bláznivo, tancujte, spievajte, zahrajte sa spolu. Takýto začiatok vás pozitívne naladí na zvyšok dňa.
- Predstierajte, že ste nejaká postava, aby ste deti rozosmiali. Zmeňte hlas, výraz tváre, oblečenie. Prípadne si vezmite maňušku a rozprávajte za ňu. Deti to zbožňujú. Preháňajte. Napríklad, že sa potknete alebo rozprávajte smiešne a nesúvisle. Keď sa deti rozosmejú, smejte sa s nimi.
- Zamyslite sa nad tým, aké detstvo ste mali vy, čo ste radi hrávali a ako. Deti rady počúvajú príbehy rodičov z detstva a keď sa s nimi zahráte niečo z vtedajších čias, zaujmete ich ešte viac.
- Buďte spontánni. Keď sa váš deň nevyvíja tak, ako ste si predstavovali, nechajte dobrú náladu a pozitívne emócie z hrania, aby vám pomohli. Hrajte sa s deťmi na sochy, naháňačku, vankúšovú vojnu.
- Hravo ide všetko ľahšie. Ak potrebujete, aby deti upratali, vymyslite, ako to spraviť hravo. Napríklad navrhnite deťom, aby nahádzali svoje použité oblečenie do koša ako keď hrajú basketbal alebo im pustite hudbu a keď zastaví, musia mať upratané. Alebo sa zahrajte na vojakov a deti nech plnia príkazy nadriadeného dôstojníka. Budete mať nielen upratané, ale aj zábavu.