Techniku riešenia problémov si dokážu osvojiť aj malé deti. Potrebujú problém rozmeniť na drobné, nájsť niekoľko možností riešenia a vybrať na každú časť to najvhodnejšie.
Problémy nás posúvajú vpred, pomáhajú nám rásť. Preto ak sledujete život úspešných ľudí, nájdete u nich jeden spoločný faktor. Vedia ako riešiť problémy. Majú úžasnú schopnosť rozdeliť problém na menšie, ľahšie zvládnuteľné časti a popasovať sa s nimi. To je ten faktor, ktorý ich odlišuje od bežného davu.
Riešiť problémy sa dá naučiť aj trénovať
Dobrá správa je, že schopnosť ako riešiť problémy nám nie je daná do vienka pri narodení, je to kultivovaný zvyk, ktorý vieme rozvíjať u seba i u detí. Výhodou je, že keď túto schopnosť naučíme svoje deti kým sú maličké, budú ju neustále rozvíjať a v dospelosti im bude úplne prirodzená.
Cieľom však nie je, aby sme vymýšľali problémy pre deti a morili ich precvičovaním v hľadaní riešení. Skôr ide o príležitosť ukázať deťom, že problémy sú súčasťou života a občas im musíme čeliť. Teraz si to môžu vyskúšať v bezpečí milujúcej rodiny a láskavého domova. Preto môžu prekročiť svoj tieň a vždy sa do bezpečia vrátiť.
Čo môžeme urobiť ako rodičia
Výzvy stoja pred deťmi každý deň a to niekoľko krát. Niektoré sú menšie, ako napríklad stratenú ponožku dokáže dieťa rýchlo nahradiť inou. Iné sú zložitejšie, napríklad nájsť riešenie konfliktu medzi súrodencami.
Keď dieťa stojí pred problémom, máme ho vlastne aj my.“
Musíme v sebe vyriešiť ako veľmi sa chceme nechať do situácie zatiahnuť, či vôbec a ako pomôcť. Niekedy máme silné nutkanie zasiahnuť a mocou dospelého dieťa zo situácie vytiahnuť alebo ju vyriešiť šmahom ruky. Nechceme vidieť svojho syna či dcéru trápiť sa, alebo len chceme vziať trochu z ťarchy na svoje plecia. Lenže takto oberáme deti o príležitosť naučiť sa postaviť problému a vyriešiť ho. Pretože on sa v budúcnosti určite ešte objaví.
Možno stojíme na opačnej strane barikády a chceme nechať všetko na deťoch. Veď oni si už nejako poradia a niečo si z tej skúsenosti odnesú. To áno, ale ako na to pôjdu, keď nič podobné v živote nevideli? Navyše, keď niečo robíme po prvýkrát, aká je šanca, že to vyjde tak, ako si predstavujeme?
Riešenie problému znamená vedieť rozpoznať svoje emócie v náročnej situácii, mať pod kontrolou ich vonkajší prejav, pridať k tomu logiku a racionálne uvažovanie a chuť vyriešiť náročnú výzvu.
Prečo sa deti potrebujú naučiť riešiť problémy
Vedci tvrdia, že naučiť deti riešiť problémy nie je len užitočná schopnosť, ale dokonca zistili, že tým, ktoré to nedokážu, hrozí vyššie riziko depresií a samovrážd. Naopak, ak ich to naučíme, výrazne zlepšíme kondíciu ich mentálneho zdravia.
Podľa odborníkov môžeme začať učiť deti postaviť sa ťažkostiam už od malička, pretože sa s nimi budú stretávať po celý život a časom budú problémy komplexnejšie a zložitejšie.
Školáci, ktorí nedokážu problémy riešiť, nevedia udržiavať priateľské vzťahy, ani dobrý prospech.“
Riešia veci bezhlavo a nezvažujú viaceré alternatívy. Napríklad buchnú do chrbta spolužiaka, ktorý sa v jedálni v rade predbehol, pretože im jednoducho nenapadne aj iný spôsob riešenia. Takéto impulzívne reakcie však z dlhodobého hľadiska len rozdúchavajú ďalšie problémy.
Ako riešiť problémy krok za krokom
- V prvom rade by dieťa malo problém identifikovať. Pomôže to najmä deťom, ktoré sa hneď na začiatku nevedia pohnúť. Je veľmi dôležité rozpoznať ho a nahlas pomenovať. Pomôžte svojej dcére alebo synovi problém popísať: „Vidím, že sa nemáš s kým hrať.“ „Zdá sa, že zvažuješ, či si sa mal na to doučovanie prihlásiť.“
- Potom otvorte priestor kreativite a nájdite aspoň päť možných riešení. Nemusia byť všetky úžasné. Ak dieťa nedokáže dať dokopy päť nápadov, pokojne mu pomôžte. Nápady môžu byť aj čudné, smiešne, pritiahnuté za vlasy.
- Vyhodnoťte plusy a mínusy jednotlivých návrhov. Pomôžte dieťaťu vyhodnotiť každý koncept a povedať si, čo by mohol znamenať, aký bude mať dopad.
- Keď dieťa zvážilo všetky možné plusy a mínusy, podporte ho, aby si zvolilo najlepšie riešenie podľa seba.
- Dajte mu možnosť svoju voľbu previesť do reality a otestovať jej efektívnosť. Keď to vyjde, fajn. Keď nie, vždy môže siahnuť po pláne B.
6 tipov ako naučiť deti riešiť problémy:
- Nebuďte helikoptéroví rodičia
- Nesnažte sa dieťa ochrániť pred problémami tým, že mu ich budete odstraňovať z cesty. Nechajte ich robiť chyby a poučiť sa z nich.
- Dajte im do cesty prekážku
- Toto je presný opak helikoptérového rodičovstva. Prekážka by mala dávať zmysel a deti by si s ňou mali poradiť. Čím viac možností na riešenie budú mať, tým lepšie.
- Podporujte kreativitu
- Ideálna je hra s kockami. Nemá len jedno správne riešenie, je o prekonávaní výziev a vyžaduje predstavivosť. Riešenie problémov je už len za odmenu.
- Umožnite viacero riešení
- Podporujte dieťa v rozhodovaní. Ak sa s ním potrebujete na niečom dohodnúť, nechajte mu možnosť voľby, nedávajte mu len jedno riešenie, resp. jedno ultimátum.
- Inšpirujte sa príbehmi
- Deťom môžete prečítať alebo sami vymyslieť príbeh, v ktorom bude hlavný/á hrdina/ka postupne prekonávať problémy a hľadať rôzne riešenia.