Populárna dlhodobá harvardská štúdia nám naznačuje, že ak chceme, aby naše deti mali dobrý život, mali by sme v nich rozvíjať schopnosť prispôsobiť sa, emocionálnu inteligenciu a budovanie vzťahov.
Pred vyše 80 rokmi sa vedci na Harvarde rozhodli nájsť odpoveď na otázku: „Ako mať dobrý život?“ Pripravili štúdiu, do ktorej oslovili stovky účastníkov (mužov, ženy vtedy na univerzite nepôsobili). Napriek mnohým prekážkam rok čo rok generácie vedcov zbierali údaje od respondentov širokou škálou dotazníkov, rozhovorov, fyzikálnych a fyziologických meraní. Sledovali ich počas štúdií, manželstva, vojny, rodičovstva, cez prežívanie jesene života, až po smrť. Videli, ako títo muži prechádzajú úspechmi v osobnej i profesionálnej oblasti, aké prekážky a tragédie sa im postavili do cesty, rozpad vzťahov a všetky odtiene života.
Z obrovskej štúdie dokážeme vyčítať 3 závery, ktoré nám dokážu pomôcť prežiť dobrý život a rozhodnúť sa čo najlepšie za daných okolností.
Vnímajte život z dlhodobého hľadiska
Jeden z prvých novinárov, ktorí sa dostali k výsledkom štúdie uviedol, že život sa musíme naučiť vnímať z dlhodobého hľadiska. Ak sa zameriame len na jednu časť života, neuvidíme celú jeho mozaiku a môžeme dôjsť k nesprávnym záverom.
Niektorí muži začali svoj život s požehnaním všetkých sudičiek, narodili sa do bohatých rodín, ktoré investovali do ich vzdelávania a rozvoja. Na konci však zomierali opustení, zabudnutí a utrápení. Iní naopak, dostali do vienka veľmi nepriaznivé podmienky, no skončili spokojní a šťastní.
(Ne)úspech na štarte neurčuje záver
Istý muž, John Hines, bol jedným z najobdivovanejších účastníkov a mal potenciál dosiahnuť obrovský úspech. Bol zdravý, inteligentný, mal výborný úsudok, vysoké ideály. Lenže potom sa jeho život sa obrátil naruby. Oženil sa, odišiel pracovať do zahraničia, našiel si milenku, z ktorej sa vykľula psychicky labilná žena, začal veľa piť a fajčiť. Zomrel ako tridsiatnik.
Pred tým však do dotazníka napísal, že to najdôležitejšie, čo si uvedomil, je existencia jeho vlastného vnútorného nepriateľa.
Iný muž, Godfrey Minot Camille, začínal s úplne odlišnou štartovacou pozíciou. Mal najnižšie hodnotenie stability a už pred tým sa pokúsil o samovraždu. Vyrastal v ťažkých chudobných podmienkach, bolesť, trápenie a bezútešnosť ho prenasledovali dlhé roky. Keď mal 35 rokov, zažil niečo, čo nazýval duchovným prebudením, stal sa psychiatrom a svoju bolesť premenil na nástroj slúžiaci druhým. Na konci života patril k najšťastnejším ľuďom v štúdii.
Čo z toho vyplýva?
Vedci odporúčajú uvažovať nad životom s ohľadom na dlhodobú perspektívu. Čo bude dôležité o 5, 10 rokov? Keď budeme robiť každodenné rozhodnutia s víziou niekoľkých rokov dopredu, spojíme s tým svoje denné aktivity a budeme mať víziu, kam sa chceme dostať, je to prvý kľúč k dobrému životu. Dobrý život neznamená, že nezažijeme nič traumatizujúce.
Naopak, aj keď negatívnych udalostí zažijeme veľa, to, čo určí trajektóriu nášho života, je schopnosť reagovať na ne.
Riaditeľ štúdie George Vaillant to prirovnáva k základným biologickým procesom. Keď sa porežeme, zrazí sa nám krv a zachráni nás pred vykrvácaním. Rovnako nás však môže zabiť, napríklad keď sa krvná zrazenina dostane do tepny a upchá ju. Podobne to funguje aj v živote.
Spôsob, akým dokážeme čeliť výzvam, nás prevedie cez emocionálne situácie. Práve zdravie našich emocionálnych adaptácií je ďalším kľúčom k dobrému životu.
Čo je základom pre dobrý život?
Emocionálna inteligencia je dôležitá pre dobrý život
Tá spočíva najmä v empatii, ktorú môžete deti naučiť v troch krokoch. Ďalej v optimizme, schopnosti reagovať na svoje emócie a humor. Toto sú základné schopnosti, ktoré zásadne menia životy ľudí. V strednom veku dokázali mnohí muži v štúdii až štvornásobne účinnejšie využívať mäkké zručnosti na adaptáciu v zmenených podmienkach. Niektorí sa to však nenaučili nikdy a skončili s rozbitými vzťahmi, kariérou a životom.
Emocionálna inteligencia priamo súvisí s profesionálnym a osobným úspechom, dá sa naučiť a rastie vekom, hoci platí, že nie u každého.
Vzťahy sú základ pre dobrý život
Posledným kľúčom k dobrému životu sú vzťahy. Ak by sme zo všetkých spomenutých faktorov mali vybrať len jeden, určite by to bol tento. Preto sme mu aj venovali samostatný článok.
Kvalitné vzťahy nám zaručia spokojnosť, dlhý, zdravý a šťastný život nezriedka spojený s bohatstvom a slávou.