Každý rodič chce vychovať dieťa, ktoré bude v živote úspešné, zdolá prekážky a dosiahne svoje ciele. Zdravé sebavedomie dieťaťa môžete podporiť aj vy. Existuje niekoľko spôsobov, ako na to.
Sebavedomie dieťaťa sa prejavuje už v útlom veku. Ja mám také dieťa, ktoré keď sa rozdeľujú korálky, švihadlá alebo lopty a stojí hneď pri zdroji, rýchlo si vyhliadne predmet, ktorý by sa mu najviac páčil a túžobne sa na neho díva. Pritom odstúpi pár krokov dozadu a nechá ostatné deti, nech si vyberú čo chcú a ako posledné dostane to, čo zostalo. To v prípade, ak si dospelý všimne, že moje dieťa tam stojí s prázdnymi rukami a skrivenými ústami, ktoré signalizujú blížiaci sa plač. Ak to nezaregistruje, dieťa vybuchne do plaču skutočne, vyhľadá ma, hodí sa mi okolo krku a prechádza lekciou nesplnených túžob a sklamania. Snažím sa chápať, že všade musí byť niekto posledný, ale neviem odpovedať na neodbytnú otázku – Prečo je to VŽDY moja dcéra?
Rodičia majú zásadný vplyv
Odborníci tvrdia, že sebavedomie dieťaťa dokáže pomôcť vybudovať len sebavedomý rodič. Pritom platí, že deti sa učia najlepšie napodobňovaním. To, ako sa sebavedomie rodiča prejavuje navonok, ovplyvní sebavedomie dieťaťa viac, ako by sa dospelému podarilo vysvetľovaním. Dieťa sleduje rodiča a vníma všetky jeho reakcie, hoci si to rodič ani neuvedomuje.
Záleží aj na dôsledkoch správania dospelých. Vo všeobecnosti opakujeme alebo napodobňujeme správanie iných vtedy, keď vidíme pozitívnu spätnú väzbu okolia. Keď napríklad dieťa počuje iné dieťa ako nadáva, možno sa naučí zopár nových slov, ale neznamená to, že ich bude aj aktívne používať. Ak však zaregistruje podporu dospelého, šanca, že začne nadávať, sa zvyšuje. Pritom je jasné, že aj smiech sa považuje za pozitívnu motiváciu. Podobne to funguje aj vtedy, ak dieťa uvidí negatívnu reakciu dospelého a zahriaknutie malého hulváta. Vtedy zrejme nebude podobné správanie opakovať.
Deti sa dívajú veľmi pozorne
Preto je dôležité, aby si rodičia uvedomili, že akékoľvek ich správanie vtlačí pečať podobného správania aj deťom. Pri riešení problémov je dôležité deťom ukázať, že sa ťažkostiam vieme postaviť čelom a hľadať spôsoby ako konflikty riešiť, nie ako ľahko vieme nájsť únik a v obavách sa problémom vyhýbať. Práve aktívny prístup k hľadaniu možných riešení inšpiruje deti, aby nasledovali dospelých a dodáva im odvahu riešiť ťažkosti podobným štýlom. Okrem toho v momentoch, kedy sa na nás dívajú oči malých, ich môžeme naučiť zdravému vzťahu k vlastnému egu. V tých chvíľach totiž vidia jasne ako máme ego nastavené my sami. Nenechajte sa zmiasť vekom detí. Nech sú akokoľvek malé, stále vnímajú detaily nášho správania.
Najhoršie je, keď si uvedomujeme, pod akým drobnohľadom sme a snažíme sa byť inými, než sme v skutočnosti. Ak predstierame, že to, ako vnímame samých seba je v poriadku a pritom vnútri cítime, že je to pravý opak, nijako tým deťom nepomôžeme. Práve naopak. Svojím príkladom ich učíme, že na to, aby ich spoločnosť akceptovala, musia predstierať, že sú niečím, čím v skutočnosti nie sú. Naše dieťa sa naučí chrániť sa tak, že sa bude snažiť ovplyvňovať názory okolia na seba a bude sa správať tak, aby vyzeralo ako obraz toho, čo chce, aby ostatní videli. Potlačí svoje ja, ale pritom bude vedieť, že je to celé len naoko. Je to vlastne podvod na sebe samom. A je to presný opak pozitívneho vnímania, aké chceme, aby dieťa o sebe malo a sebavedomie dieťaťa tým utrpí.
Každé dieťa iné
Najdôležitejšie je, aby rodič vnímal typické charakteristiky svojho dieťaťa. Ak máme citlivé dieťa, ktoré sa nám schováva „pod sukňu“, bude pre neho vhodné naučiť sa prekonať ostych a podporiť ho v asertívnom správaní. Takto sa postupne naučí vnímať seba ako silnú a schopnú osobnosť, ktorá sa nebude obávať vyjadriť svoj postoj. Dieťa, ktoré si neverí, nebude chcieť skúšať nové veci, pretože sa bude báť, že zlyhá a sklame svoje okolie. V živote tak nemusí naplno rozvinúť svoj potenciál a môže mu to napríklad brániť v úspešnej kariére. Sebavedomie dieťaťa má nepriateľov, ako je odrádzanie a strach. Preto by sme mali ako rodičia podporovať svoje dieťa, aby sa odhodlalo zdolávať ťažké prekážky. Na druhej strane, ak je naše dieťa silné a tvrdohlavé, pomôže mu naučiť sa rôzne techniky vyrovnávania sa so sklamaním a frustráciou tak, aby jeho prejav nebol príliš agresívny.
Milujte svoje deti
Sebavedomie dieťaťa je spôsob, akým dieťa vníma seba, čo si myslí o sebe a svojich schopnostiach niečo dokázať. Ovplyvňuje ho napríklad to, ako sa cíti milované, podporované alebo kritizované ľuďmi, ktorí sú pre neho najbližší, napríklad jeho rodičia. Preto je dôležité, aby ste mu svoju náklonnosť ukazovali každý deň. Ak si bude isté, že ho ľúbite, bude mať pocit bezpečia a toho, že patrí do rodiny a je jej dôležitou súčasťou. Podobne keď bude vyrastať, bude sa okruh jeho blízkych ľudí rozširovať, nájde si dobrých priateľov, bude súčasťou nejakej komunity, vytvorí si puto s ľuďmi vo svojom okolí, susedmi, kolegami, známymi.
Hrajte sa s deťmi
Keď sa s dieťaťom hráte, ukazujete mu, že máte na neho čas a radi ho trávite práve v jeho spoločnosti. Zábava s dieťaťom má hneď niekoľko pozitívnych momentov. Dieťa nadobudne a postupne v sebe rozvíja presvedčenie, že je zaujímavý a zábavný človek, ktorý dokáže vytvárať pevné sociálne putá. Navyše zažíva pocit šťastia, čo znižuje riziko depresií a úzkostí.
Dajte deťom zodpovednosť
Ideálnym spôsobom je, ak ich zapojíte do domácich prác. Takto môžu zažiť pocit zmysluplnosti a dosiahnutia cieľu. Aj keď to neurobia presne podľa vašich predstáv, oceňte na deťoch snahu, vyzdvihnite všetko, čo sa im podarilo doteraz a čo dokážu urobiť perfektne. Uistite ich, že sa môžu zlepšovať a keď sa budú stále snažiť, časom dosiahnu lepšie výsledky.
Doprajte deťom samostatnosť
Roky základnej školy sú časom rýchlo rastúcej nezávislosti detí. V čase, keď dosiahnu stredoškolské roky, veľa detí začína tráviť čas doma samo, chodiť do školy sami a pomáhať mladším súrodencom. Je dôležité, aby rodičia umožnili deťom, aby sa stali stále viac nezávislými, aby im umožnili prísť na to, ako hovoriť s učiteľmi o akýchkoľvek problémoch samých, organizovať domáce úlohy, uistiť sa, že sú futbalové uniformy nabité a pripravené atď. Takzvané „rodičovstvo vrtuľníkov“ podkopáva schopnosť detí robiť veci samy o sebe a budovať dobrú sebaúctu.
Dajte deťom nezávislosť
Nezávislosť nie je niečo, čo môžu vaše deti získať samy. Nemajú na to vybavenie, skúsenosti, ani schopnosti, aby dokázali rozvíjať svoju nezávislosť bez vás. Nezávislosť vnímajte skôr ako dar, ktorý môžete dať svojim deťom a ony z neho budú čerpať po celý svoj život. Na to, aby deti získali nezávislosť, potrebujú najmä vašu lásku a rešpekt, pocit že veríte ich schopnostiam a slobodu pri prijímaní vlastných rozhodnutí.
Naučte deti, že neúspech je šanca
Iste je náročné odstúpiť o krok späť a dívať sa na to, ako sa dieťa potkne a spadne. Žiaľ, je to jediný spôsob, ako dieťa naučiť, čo znamená sklamanie a ako sa s ním vyrovnať. Rodičia jednoducho musia prestať zametať pred deťmi a nechať ich rozbiť si kolená vlastnými chybami a pokĺznutiami. Zdôraznite vášmu dieťaťu, že robiť chyby je ľudské a nikto nie je dokonalý. Naučte ho, že zlyhania a pády nás majú naučiť vytrvalosti a túžbe zlepšovať sa. Ak to neurobíte, deti nezískajú skúsenosti, ktoré budú potrebovať na riešenie problémov, nevybavíte ich do života trpezlivosťou, vytrvalosťou a sebavedomím, aby sa dokázali posunúť ďalej a zdolať nové výzvy.